Mivel elvileg 111 féle gyógynövény illóolaját tartalmazza, ezért várhatóan elég sok féle bajra jótékony lehet ez az olaj. Egyszer nekiláttam megszámolni a doboz hátulján a gyógynövény összetevőket, hogy valóban benne van-e az ígért 111 gyógynövény, de elég apró betűvel van rávésve, így állandóan elvesztettem a fonalat. A végén feladtam. Bízzunk benne, hogy mind a 111 benne van…
Ráadásul a csomagoláson a latin megnevezésük van feltüntetve, így jobbára azt sem tudni, hogy pontosan milyen gyógynövényeket is tartalmaz. Persze meg lehet próbálni kiszótárazni, ha valaki időmilliomos és semmi mással nem tudja elütni az idejét. A jelek szerint azonban még nem volt erre vállalkozó. Ugyanis sehol az interneten, egyetlen webáruházban sem lehet megtalálni ennek az olajnak a pontos összetevőit, se latinul, se magyarul (az én webáruházamban sem…). Ember nincs, aki nekiáll bepötyögni 111 gyógynövény latin nevét egy termékoldalra. Röhej, hogy még a gyártó oldalán sincs feltüntetve.
Nos, egy picit talán negatív töltetet érezhettél ki a bevezető részben, és ebből arra következtethetsz, hogy talán nem annyira kedvelem ezt az olajat. A helyzet azonban más. Bármi is legyen benne, ez az olaj bizony piszok jó! Van ennek egy konkurenciája, amiben „csak” 110 gyógynövény van, az is legalább ennyire jó. Én valamiért a Primaveránál kötöttem ki, de használtam már a másik terméket is. Igazából ennek szebb a csomagolása, és mégis csak egy gyógynövénnyel több van benne!
Mire jó?
Sok véleményt olvastam róla annak idején az interneten, és egyesek csodaolajnak titulálták. Azt írták, hogy mindenre tudják használni, a különféle fájdalmaktól a hajápolásig. Volt, aki a hajhullását állított meg vele, volt, aki bőrproblémákra használta és ódákat zengett róla.
Amikor én kb. tíz évvel ezelőtt elkezdtem ezt az olajat használni, a bioboltban a gyógyhatású készítmények között lehetett fellelni. Ugyanis gyógyhatású olajként forgalmazták.
Pár éve azonban – nem emlékszem pontosan mikor – megváltoztatták a megnevezését. Most már nem sima gyógynövényolajként forgalmazzák, hanem masszázsolajként. Így a bioboltban is átvándorolt a masszázsolajak polcára. A termék csomagolásán is az az ajánlás olvasható, hogy „intenzívebbé teszi a masszázsolaj jótékony hatásait”. A dobozán lévő leírás szerint elsősorban hűsítő, tonizáló, illetve gyulladáscsökkentő hatása van, és elsősorban frissítő, izomlazító tulajdonságaira alapozhatunk.
Egyéni tapasztalatom, hogy izomgörcs, izom- és ízületi fájdalom, fejfájás, arcüreggyulladás esetén csodákat művel. Kellemes, gyógynövényes és kissé mentolos illatú. Vigyázni kell, hogy szembe ne kerüljön. A szem környékén használva így is könnyezést okoz, a mentol eléggé irritálja a nyálkahártyát.
Mire használtam?
Arcüreggyulladásnál használtam közvetlenül az arcomra kenve. Nagyon hatékony volt. A váladék megindult és kiürült, csökkent a feszítő érzés az arcüregemben és kidugult az orrom. Inhalálni is lehet vele, ha felforralt vízbe csepegtetsz belőle és fölé hajolsz. Én ezt nem próbáltam. Annál lustább vagyok. J Általában az orrom alá és az orrkörnyékére kenem, ha be akarom lélelgezni. Így is hatékony. Nem irritálja a bőrt, nem csíp. Csak mondom, a szem környékén óvatosan kell bánni vele.
Fejfájásnál a tarkómra és a halántékomra kenve enyhítőleg hatott. Nem állítom, hogy elmúlt tőle a fejfájásom, de nagyon sokat enyhült, elviselhetőbbé vált. Valószínűleg a vérkeringés fokozásával tudott segíteni. Fejfájásnál azonban tudni kell, hogy mi idézi elő. Ha vérnyomás probléma okozza, tuti, hogy semmilyen olajjal nem tudod megszüntetni. A vérnyomást kell rendbe tenni. De ha a váll- és nyakizmok befeszülése okozza, akkor ez az olaj jó megoldás. Az irodai és ülőmunka gyakran vezethet ilyen problémához, mert a begörcsölt, letapadt izmokban rosszabb a keringés, az agy sem kap elegendő vért, így oxigént sem, ezért könnyen megfájdulhat az ember feje. A Primavera 111 Gyógynövényolaj azonban szépen lazítja az izmokat és fokozza a vérkeringést, így ebből adódó fejfájásnál eredményes.
Izomfájdalomra: szerintem ebben verhetetlen. Nagyon kellemes, enyhén hűsítő érzést ad, oldja a feszülést izomgörcsök esetén, csökkenti a fájdalmat. Derékfájásra is bevált. Én elég sokat ülök a munkámnál fogva, és néha azt veszem észre, hogy órákig tudok ugyanabban a pozícióban ülve dolgozni. Ennek hátrányait akkor veszem észre, amikor először felállok. Általában a derekam, csípőm, fenekem és a combom fáj. Teljesen bemerevednek az izmaim ezeken a területeken. Ha nem mozgatom ki, másnapra az egész hátam „beáll” és napokig szenvedek a hát- és derékfájás miatt.
Izomláznál is használtam már, és arra is jó volt.
Menstruációs görcsök esetén a derekamra kentem és nagyon jó érzés volt. Arra most nem tudok egyértelműen visszaemlékezni, hogy a görcsök mennyire enyhültek, de a velejáró derékfájás alábbhagyott.
Nátha esetén is alkalmaztam. Köhögtem és kapart a torkom, az orrom teljesen be volt dugulva. Estére bekentem a mellkasomat és a nyakamat, valamint az orrom alatti részt. Az orromat nem mertem, mert a sok orrfújás miatt eléggé ki volt dörzsölve. Ilyenkor egy mentolos olaj borzasztóan csípi és nagyon kellemetlen. Irritált bőrre neked sem ajánlom a használatát.
Tény, hogy könnyítette a légzésemet, és valamennyire kidugult az orrom. Így az arcüreg szellőzése is jobb lett, és könnyebben tudtam aludni.
Fogfájásra is használtam. A bölcsesség fogam nőtt és ez elég kellemetlen állkapocs fájdalommal járt. Amikor nagyon beindult, az ínyem is bedurrant. Feszített és rágás közben fájt is. Ilyenkor kívülről bekentem az állkapcsomat ezzel az olajjal és komolyan mondom, nagyon jó hatással volt rá. Nem tudom, mit csinált vele, de az tuti, hogy egy óra múlva szinte már nem is éreztem a fogfájással járó kellemetlenségeket. Szájüregbe nem szabad tenni, öblögetni se öblögess vele. Az olaj bekerül a vérkeringésbe, ha kívülre, tehát az arcodra kened, és így is hatékony.
Mi van benne?
Reméljük, hogy a 111 gyógynövény illóolaja benne van. 🙂 Hogy pontosan mi, majd egyszer, ha időmilliomos leszek, megfejtem a latin megnevezéseket, és beszámolok róla. Néhányat mondjuk tudok, így ami biztos, hogy pl. levendula olaj, fekete bors olaj, fenyőmag olaj, cickafark olaj, eukaliptusz olaj, citrusolajok, vadrózsaszirom olaj, rozmaring olaj, macskagyökér, verbéna, vetiver és gyömbérolaj biztosan vannak benne. Már ebből a pár gyógynövényből is jól látszik, hogy mire használható ténylegesen. A legtöbb itt felsorolt növény remek izomlazító és gyulladáscsökkentő (pl. a fenyő, rozmaring, eukaliptusz, gyömbér). Ugyancsak hatékony légzéskönnyítő a fenyő és az eukaliptusz, a levendula kiváló gyulladáscsökkentő, sebgyógyító. A vadrózsa és a levendula bőrgyulladások esetén kiváló, segít a sebgyógyulásban, szinte hegesedés nélkül gyógyíthatók vele kisebb sérülések.
Került bele E- és A-vitamin is, ami a bőrnek rendkívül jót tesz.
Óriási hátránya viszont, hogy mindezt a remek hatóanyagot, ezeket a csodálatos gyógynövény olajokat paraffinba tették bele. A paraffin egy kőolajszármazék, ami teljesen elzárja a bőrt, és nem hagyja lélegezni. Napi bőrápoláshoz és rendszeres masszázshoz egyáltalán nem ajánlom emiatt. Saját magamon tapasztaltam, hogy ha több napon át használtam ezt az olajat, tele lettem pattanással az adott területen.
Aztán van még benne Isopropyl Miristate, ami egy mesterséges olaj. A zsíros bőrűeknek és pattanásokra hajlamosaknak érdemes kerülni, mert komedogén (pattanásokat okozó) és pórus elzáró összetevőnek számít.
Az Eugenol egy természetes olaj ugyan, de érzékenyebbeknél bőrirritációt okozhat. Megtalálható egyébként a szegfűszeg- és szerecsendió olajban is. Alapvetően nagyon kellemes illatot ad azoknak a készítményeknek, amelyekbe beleteszik.
Található benne Parfum, amiről nem derül ki, hogy szintetikus vagy növényi eredetű illatanyagokat jelöl-e.
Ár-érték
A Primavera 111 Gyógynövényolaj nem számít drágának szerintem. 100 ml-es kiszerelésben kapható, és 1400-1500 Ft körül mozog az ára a különböző boltokban. Nagyjából a jobb masszázsolajok is ennyibe kerülnek. Viszont rendkívül sokáig elég, bár ez attól is függ, hogy mire és hogyan használod. Ha rendszeresen nagy testfelület masszírozására alkalmazod, valószínűleg gyorsan elfogy. Ha alkalomszerűen és kis területen használod, akkor sokáig elég.
Mióta natúr- és biotermékekre váltottam, sajnos eléggé mellőzöm ezt az olajat paraffin tartalma miatt, így nálam egy-két évig is elég. Ugyanis teljesen nem tudtam tőle megválni, annyira szeretem, és annyira hatékonynak tartom. Van az az izomfájdalom és fejfájás, amikor muszáj elővennem. De sajnos a benne lévő kőolajszármazékok miatt nem igazán tesz jót a bőrnek és igazi biokozmetikum pártiaknak nem is tudom ajánlani jó szívvel.
Előnyök
- rendkívül hatékony több problémára, elsősorban mozgásszervi, izom- és ízületi panaszok esetén
- jó az ár-érték aránya, megfizethető és felhasználástól függően, viszonylag sokáig elég
- kellemes illata van és remekül hűsít, emellett nyugtat is
- az olaj nem színezi meg a bőrt, ezért bátran használható
Hátrányok
- sajnos a hatóanyagok kőolajszármazékba lettek beletéve, ami nem tesz jót a bőrnek
- vastag olaj lévén nem szívódik be túl gyorsan, ezért meg kell fontolni, hogy mikor használjuk. Öltözködés előtt semmiképpen nem ajánlott, inkább az esti órákban, vagy lefekvés előtt.
Szöllősi Adrienn
Leave A Comment