Ha most váltasz biora…
…amit minden kezdőnek érdemes tudnia a bio- és natúrkozmetikumokról
Ennek a témának azért szentelek önálló oldalt, mert emlékeszem, hogy amikor én úgy döntöttem, hogy áttérek a natúr- és biokozmetikumok használatára, rá kellett döbbennem, hogy ez nem is annyira egyszerű, mint amilyennek látszik. Az ember egy csomó kérdést megfogalmaz, amire nem kap választ. Majd valahogy megtapasztalja.
De ez a tapasztalás sem megy zökkenőmentesen. Az elején én is többször éreztem azt, hogy feladom a próbálkozást. Jó, hogy nem tettem. Szeretném, ha Te sem tennéd, ezért elmondom, hogy mire számíthatsz, remélve, hogy kevesebb csalódás ér, és könnyebben átvészeled a kezdeti időszakot.
Hogyan válassz?
Amikor először beszabadulsz egy bioboltba, két dologgal szembesülsz: egyrészt óriási a választék, azt se tudod, hol kezdd a válogatást. Mivel nem ismered még a gyártókat és a márkákat, ezért az áraktól teszed elsősorban függővé, hogy melyiket fogod megvenni. És itt jön a második döbbenet: a natúr- és biokozmetikumok az addigi tapasztalataid szerint méregdrágának fognak tűnni. Ha úgy tervezted, hogy hirtelen minden hagyományos kozmetikumodat biora cseréled, akkor egy vagyont kellene otthagynod a bioboltban. Én pont így jártam. Ezért javaslom, hogy fokozatosan cseréld le a fürdőszobai kelléktáradat. Amikor valami éppen elfogy, akkor vegyél helyette másikat, de már bio terméket. Ez a későbbiekben is jól jön majd, mert ha a fokozatos cserével kezdesz, akkor a jövőben sem egyszerre fog mindened elfogyni, így soha nem fogsz abba a csapdába esni, hogy egy adott hónapban egy vagyont kelljen költened alapvető tisztálkodási szerekre.
Már az első vásárlásod előtt jó, ha tisztában vagy azzal, hogy mi a különbség a natúr- és a biokozmetikumok között. Ehhez olvasd el a Mitől bio, mitől natúr? bejegyzésemet.
Az ember mindig érzelmi alapon választ, még akkor is, ha úgy érzi, racionálisan döntött. Javaslom, hogy minden esetben láss túl a termék márkanevén, csomagolásán és az árán. Mindig nézd meg a termékcímkén a különféle minősítések logóit, olvasd el az összetevőit (INCI címszó alatt), és azt, hogy milyen típusú bőrre, vagy milyen problémára ajánlják.
Fontos a használati utasítás elolvasása is. Én többször jártam úgy, hogy első olvasatra túl macerásnak vagy időigényesnek tűnt az adott termék alkalmazása, ezért nem vettem meg. Én ugyanis nem szeretek túl sokat bíbelődni ilyen dolgokkal. Ha neked is van egyedi elvárásod a termékhasználattal kapcsolatban, akkor semmiképp ne hagyd figyelmen kívül a használati leírást. Különösen a hajfestékeknél!
Gyűjts információkat! Olvasd el az interneten mások véleményét és értékelését is a termékről. Ha egy termék esetében sok hasonló tapasztalat van, az nagy valószínűséggel igaz. Jól jönnek a termékteszt blogok (min pl. amilyen ez a blog is), vagy a Krémmánia oldala.Tartsd szem előtt, hogy egy márkanév nem mindig garancia a legjobb minőségre! Főszabály, hogy a termék árából nagyjából lehet következtetni, mennyire tiszta és minőségi. Általában a gyanúsan alacsony árúak javarészt olcsóbb alapanyagokból, kevesebb hatóanyag tartalommal készülnek. Egyébként nem tudnák alacsony áron kínálni. A drágábbak nagyobb valószínűséggel készülnek kizárólag természetes alapanyagokból és várhatóan nem tartalmaznak kemikáliákat. Például az Aromax egy kiváló márka, az egyik legjobb és legtisztább illóolajakat gyártja. Újabban előrukkoltak bőrápoló termékekkel is, amelyeknek a hatóanyag tartalma igen jó, de sajnos vannak bennük olyan nemkívánatos összetevők is, mint pl. a Disodium EDTA, vagy a PEG. Emiatt nem is túl drágák ezek a termékeik. Az Aromax név miatt sokan megveszik, mert bíznak a márkában.
A biotermékek tulajdonságai –
avagy a „Most feladom” rizikófaktorok
Már van némi információd a gyártókról, a termékekről, és végre választottál, akkor jön a következő feketeleves: a termékhasználat. Lelkes vagy, tele vagy várakozással, úgy véled, most valami nagyon szuper cuccal tértél haza és alig várod, hogy kipróbáld. Hát, lehet, hogy nem olyan lesz minden, mint ahogy vártad. Jön a csalódás. Szidod magad, puffogsz, hogy miért is adtál ezért ennyi pénzt. Azt gondolod, hogy hülyeség ez a biodolog, semmivel sem jobb, mint a hagyományos, sőt…
Megnyugtatlak, ehhez hasonlókat sokáig fogsz gondolni egy-egy új termék kapcsán, de arra kérlek, ne térj vissza a hagyományos kozmetikumokhoz. Tarts ki! Most megpróbállak felkészíteni pár dologra, amivel találkozhatsz a biotermék használat során. Remélhetőleg, ha tudatában vagy annak, miben is különböznek ezek a hagyományostól, talán kevésbé leszel csalódott.
Habzik vagy nem habzik? Ez itt a kérdés!
A natúr és biokozmetikumok kevésbé habzanak, mert nincs bennük SLS (Sodium Laureth Sulfát). Az SLS egy szintetikus habzást segítő anyag, amit pl. mosószerekbe is tesznek. Ettől hemzsegnek a hagyományos tusfürdők, samponok és fogkrémek. Borzasztóan szárítja a bőrt, és hosszútávon rákkeltő is. Legfőbb tulajdonsága, hogy minimális víz hozzáadásával is rendkívül jól habzik. Ehhez nagyon jól hozzászoktál, ezért nagyon fura lesz, amikor bio hajsampont vagy tusfürdőt kezdesz el használni. Egyszerűen nem akar habzani, emiatt úgy érezheted, hogy nem tisztít eléggé, nem tudsz rendesen megmosakodni vagy hajat mosni.
Elkövethető hibák:
- Mivel nem habzik eléggé, megpróbálsz nagyobb mennyiséget használni belőle a szükségesnél. Ne tedd! Ezzel csak azt éred el, hogy fele annyi idő alatt kifogyasztod a terméket, és vehetsz másikat. Próbálj több vizet adni hozzá, ez a hajsamponoknál kifejezetten segít.
- Eldöntöd, hogy márpedig Te nem tudsz hab nélkül létezni, ezért feladod és visszatérsz a hagyományos termékekhez. Ne tedd! Néhány hét használat után hozzászoksz a minimál habzáshoz, és már nem fog hiányozni az SLS nyújtotta habzás komfort. Egyébként van néhány olyan biotermék, ami viszonylag jól habzik. Ha mindenképpen kell a hab, akkor térj rá ezeknek a használatára. Terméktesztekben, termékhozzászólásokban keress rá, hogy erre vonatkozóan mit tapasztaltak mások.
Termékek állaga
A natúr- és biokozmetikumok állaga sok esetben eltérő a hagyományos kozmetikumokétól, és az összetevőktől függően máshogy is viselkednek.
Krémek: A sheavaj vagy kókuszzsír alapú krémek például a melegben megolvadnak és folyékonnyá válnak, hideg hatására pedig megdermednek.
Elkövethető hibák:
- Nyáron beteszed a krémet a hűtőbe, hogy ne olvadjon meg. Ne tedd! Olyan kemény lesz, hogy nem fogod tudni a bőrödre kenni. Egy fél nap, mire megint felolvad. Próbáld inkább a lakás leghűvösebb és legárnyékosabb helyén tárolni, hogy ne legyen folyós, de ne is dermedjen kenhetetlenné.
- Ha már sikerült a krémedet csontkeménnyé hűtened a frigóban, megpróbálod felolvasztani a tűzhelyen egy kis lábasban. Ne tedd! Magas hő hatására sok hatóanyag lebomlik, vagy megsérül. Ráadásul a lábasból is belekerülhetnek nemkívánatos anyagok. Főleg, ha teflonosban melegíted. Ha mindenképpen fel akarod kicsit olvasztani, akkor forralj vizet és egy tálban vagy egy tányérban tedd a gőz fölé, amíg egy picit kenhetőbbé válik.
További tippek:
- Az összetevők között mindig látod, hogy mekkora arányban van az adott krémben sheavaj vagy kókuszzsír. Ha az INCI lista elején találod őket, valószínűleg a fent leírtakat fogod tapasztalni. Ha ez számodra nem OK, akkor inkább válassz másik terméket.
- Ha már beleválasztottál, de nem akarod kidobni, akkor gőz fölött olvaszd meg és adj hozzá valamilyen bőrápoló olajat vagy bázisolajat. Az olaj nem keményedik meg, ezért nyáron tarthatod hűtőben. Így télen-nyáron kenhető marad a krémed, és még a bőrápoló hatását is fokozni tudod.
Tusfürdők: A bio tusfürdők többnyire gél állagúak. A nővérem kifejezetten utálja a gél tusfürdőket, ezért ő nagyon nehezen talált magának megfelelőt. Azért van biovonalon is krém tusfürdő, ami ráadásul nagyon jó. Pl. a Weleda és a Lavera márkák között találsz ilyet, de a Biola Tündérrózsa krém tusfürdő is szuper.
Elkövethető hibák:
- A tusfürdő csomagolása nem áttetsző, ezért akaratod ellenére gél állagút sikerül venned. Ezt úgy tudod elkerülni, hogy elolvasod a termék magyar nyelvű leírását a hátoldalon. A termék nevében sokszor szerepeltetik a gyártók, hogy gél vagy krém tusfürdőről van-e szó, de ha a nevéből nem is derül ki, a leírásában biztosan megtalálod. Így tuti, hogy nem veszel zsákbamacskát.
A natúr illatok kérdése
A valódi és jó minőségű natúr- és biokozmetikumok nem szintetikus illatanyagokkal operálnak. Természetes illóolajok vagy növényi kivonatok adják az illatanyagukat. Az NCI listában gyakran egyszerűen csak „Fragrance” vagy „Parfum” összefoglaló néven említik az illatanyagok összességét. Ez becsapós, mert jelölhet szintetikus és természetes illatanyagot is. Ha természetes illatanyagról van szó, a Fragrance vagy Parfum felirat mellett szerepel egy csillag, és az összetevők végén a csillag magyarázataként feltüntetik, hogy „Természetes illóolajokból” vagy „Természetes növényi kivonatokból”.
A természetes illatanyagok általában nem annyira tartósak és kevésbé intenzívek szintetikus társaikéhoz képest. Intenzitásuk attól is függ, hogy milyen arányban teszik bele a kozmetikumba. Mivel illóolajokról van szó, értelem szerűen ezek rövid idő alatt elillannak, elpárolognak a bőrről, ezért nem élvezheted egész nap a hatásukat. Ez főként a bioparfümöknél okozhat csalódást.
A gyógynövény kivonatok illata nem mindig megnyerő. Pl. én így jártam a Biola Zsálya dezodorral. Nem is tartozik a kedvenceim közé. Az illatuk alapján ne ítéld meg a terméket elsőre. Mivel kémiailag eltérően vagyunk összerakva, mindenki bőrén máshogy hat egy-egy illatanyag. Ha azonban elsőre visszataszítónak találod az adott illatot, inkább ne válassz másik terméket.
Elkövethető hibák:
- Az INCI lista alapján jónak tűnik az illata, ezért meg sem szagolod. Otthon aztán szidod magad, mert valami förtelmet kaptál a kellemes virágillat helyett. Elhatározod, hogy soha többet nem veszel biokozmetikumot, mert megítélésed szerint állati büdösek. Ne tedd! Ha a boltban van belőle teszter, akkor minden esetben próbáld ki még a vásárlás előtt. Ha nincs teszter, és a terméken nincs védőfólia vagy felbontást akadályozó záróbilincs, akkor bátran nyisd fel, vagy kérd meg rá az eladót. Így meg tudod szagolni, és otthon nem ér meglepetés. További lehetőség a termék megismerésére, ha kérsz a gyártótól termékmintát, vagy megnézed, hogy melyik webáruházban adnak a vásárlásod mellé választható termékmintát ajándékba.
- Miután realizáltad, hogy a bio parfümöd illata nem tart sokáig, megpróbálod reggel jól telefújni magad vele, hátha akkor tovább tart. Ne tedd! Attól, hogy többet fújsz magadra, nem lesz tartósabb hatású a parfümöd. Csak azt éred el, hogy a vártnál hamarabb el fog fogyni, és vehetsz másikat. Ehelyett javaslom, hogy ne csak a bőrödre, hanem a ruhádra is fújj egy keveset belőle. A ruha anyagából nem illan el olyan gyorsan, mint a bőrödről, így hosszabb ideig élvezheted a kellemes illatát.
További tippek: Vannak olyan krémek, samponok, stb., amelyek illatmentesek. Ezeket Te magad dúsíthatod kedvenc illóolajaiddal, akár minden használat során más-más illóolaj hozzáadásával. Így biztosan olyan illatú lesz a kozmetikumod, amit nagyon szeretsz, ráadásul biztosíthatod a változatosságot is.
A natúr dezodorok csapdája –
a legfőbb „Most feladom” faktor
Már most megmondom, hogy a legtöbbet a natúr dezodorokkal fogsz kínlódni. Teljesen máshogy működnek, mint a hagyományos deók. Az igazán jó natúr dezodorok nem akadályozzák meg az izzadást. Az izzadásra ugyanis szükség van, ez egy nagyon fontos méregtelenítő funkciója a szervezetnek. A hagyományos dezodorok pedig pont ezt akadályozzák meg. Nagy hiba!
Nem annyira tartósak, mint szintetikus társaik. Emiatt napjában többször is szükséges lehet használni őket. Ráadásul nem egyforma a kémiánk, mindenkinél más a hatékonyságuk.
Elkövethető hibák:
- Amikor először használsz natúr- vagy bio dezodort, azt tapasztalod, hogy tocsogsz az izzadságban. Utálod, ha izzadságfoltos a ruhád, és egyébként is kellemetlen. Suttyomban előveszed a megmaradt szintetikus deodat, és elhatározod, hogy soha többé nem használsz natúrt. Ne tedd! Az izzadásra szükség van, egyébként a méreganyagok nem távoznak megfelelően a szervezetedből. Vagyis mérgezed magad. A túlzott izzadás csak az első hetekben lesz tapasztalható, utána normalizálódik. Persze izzadni fogsz, csak nem annyira, mint az elején. Ehhez hozzá kell szokni. Butaság, hogy ez szégyen lenne, hiszen az izzadás normális! Ne törődj azzal, mit mondanak mások.
- Az első napokban azt tapasztalod, hogy néhány óra alatt büdös izzadságszagod van. Állati kellemetlen és saját szagodat sem bírod elviselni. Rögtön megfogadod, hogy holnaptól visszatérsz a hagyományos dezodor használatára. Ne tedd! A hagyományos dezodorok, az úgynevezett izzadásgátlók, éveken át eltömítették a pórusaidat és nem engedték az izzadságmirigyeket megfelelően működni. Emiatt nem tudtak a méreganyagok megfelelően távozni a bőrödön keresztül. A natúr deoknak pont az az óriási előnyük, hogy hagyják a bőrödet lélegezni, így az izzadságmirigyeid végre megfelelő működésbe léphetnek és kidolgozhatják a sok éven át felhalmozott méreganyagokat. Ez járhat némi kellemetlenséggel, főként a testszagodat illetően. Megnyugtatlak, csak néhány napig tart, utána normalizálódik a dolog. Addig pedig mosakodj gyakrabban és napjában többször használd a natúr dezodorodat.
További tipp: nálunk nőknél, a ciklusunktól függően változik a hormonháztartásunk. Emiatt a ciklusunk bizonyos szakaszaiban izzadékonyabbak vagyunk, és kellemetlenebb testszagot árasztunk. Nekem például a ciklusom közepén van egy ilyen időszakom, ami néhány napig tart. Ugyancsak jellemző ez a menstruációm alatt. Ilyenkor a legjobb dezodor is csődöt mondhat. Ha először használsz natúr dezodort, és azt tapasztalod, hogy nem elég hatékony a szagsemlegesítése, javaslom, hogy ne válj meg tőle rögtön. Ted félre, és egy hét múlva próbáld ki újra. Hátha nálad is csak a hormonváltozás akadályozta a megfelelő hatékonyságot. A későbbiekben is számíts rá, hogy lesznek olyan napjaid, amikor muszáj lesz egy nap többször tisztálkodni és gyakrabban dezodorálni. Ha viszont minden időszakban problémásnak érzed az adott deót, akkor feltétlenül cseréld le, mert valószínűleg nem a hormonháztartásod a rossz testszag okozója.
A természet ereje, avagy minden gyógynövény jó az embernek
Ez állati nagy tévedés. Ha erre számítasz, könnyen csalódhatsz. A gyógynövényekre ugyanúgy lehet valaki allergiás, felléphet egyéni érzékenység.
Tippek:
- Ha olyan kozmetikumot választasz, amiben számodra ismeretlen vagy még soha nem próbált gyógynövény összetevő van, mindenképpen végezz először bőrpróbát. Érdemes ezt a csuklódon vagy a kézfejeden elvégezni. Egy kis mennyiséget kenj egy kisebb bőrfelületre, és várj 24 órát. Ha bőrpírt, viszketést, hólyagosodást, vagy bármi szokatlant tapasztalsz, ne kezdd el használni a terméket. Arckrémeknél, dekorkozmetikumoknál és növényi hajfestékeknél ez különösen fontos!
- Ha tudod, hogy mire vagy allergiás, minden esetben olvasd el az INCI listát, mielőtt megvásárolsz egy terméket. Nem csak gyógynövényekkel, hanem természetes összetevőkkel szemben is fennállhat valamilyen érzékenység. Ilyen pl. a propolisz és a méhviasz. Ha bármilyen összetevőt látsz, amire érzékeny lehetsz, keress másik terméket, amiben nincsenek ilyen összetevők.
Bízom benne, hogy minden kérdésedre választ találtál és ezek segítségével bátrabban vágsz bele a natúrkozmetikumok használatába. Egészséged szempontjából ez egy nagyon helyes lépés, és én támogatlak benne. Ha bármilyen kérdésed van, amire itt nem tértem ki, akkor az agrimonia@gyogynovenysziget.hu e-mail címre írd meg nekem, hogy segíteni tudjak.
Szöllősi Adrienn
Legutóbbi hozzászólások